Къща за гости “Калдъръма” се намира в началото на село Триград. Всяка стая е със самостоятелен санитарен възел,телевизор, парно и тераса с красива гледка от триградския пейзаж. В задния двор има лятна градина с барбекю. Предлагаме Ви вкусни родопски ястия или храна приготвена по Ваш избор.
Къщата разполага с два броя автомобили Лада НИВА 4х4 за разходка в планината.
Нашето желание е да направим почивката Ви незабравима и да отнесете със себе си само приятни спомени.
Екстри:
барбекю, телевизор, кухня, кабелна тв, сателитна тв, отопление, хладилник, баня/тоалетна, микровълнова, тераса, изглед, DVD, ютия, кафе машина, лятна градина
За резервация:
Контакт: директна връзка
+359 – (0)878 / 191 134
+359 – (0)886 / 104 201
+359 – (0)3040 / 2225
от Уикипедия, свободната енциклопедия
Няколко са легендите за произхода на името и самото село. Твърди се, че е старо тракийско селище. И никога досега от създаването си не е било преименувано независимо през какви исторически етапи преминава. Според едно от преданията името Триград идва от факта, че е горяло три пъти, но то не се приема за достоверно. Друга легенда разказва, че по време на потурчването на реката имало три греди и когато праведните минавали по тях, неверниците загивали. Трета причина за името била, че е ограден от три върха. Най-достоверно звучи легендата, че името идва от археологическите разкопки през 80-те години, когато се доказва, че тракийският произход на Триград идва от тракийското Три Ибрие – Три града. На километри от селото са открити гробищни могили, което говори, че е било голямо и известно селище. От векове е известно като място на лечебни билки и древни предания.
Местна легенда разказва, че когато Орфей засвирел, вятърът затихвал между клоните на дърветата, сякаш заслушан в неговата музика, птиците спирали във въздуха и животните спирали по горските пътеки, а зверовете укротявали. Когато Бакханте разкъсал певеца и го хвърлил в реката, всяка капка от кръвта му се превърнала в красиво планинско цвете, наречено силивряк. Силиврякът е рядък реликтен ендемит за Балканите, притежаващ уникалните свойства на амброзията. Докато пътувате из региона можете да се полюбувате на нежните му цветове по планински поляни.
от Уикипедия, свободната енциклопедия
Дяволското гърло е пропастна пещера, която е формирана в следствие пропадането на земните пластове. Пещерата е разположена на 1,5 километра северно от село Триград в Триградското ждрело в Родопите. Основната и? част е заета от голяма зала, в която се намира най-високият подземен водопад на Балканския полуостров.
Името на пещерата идва от формата на входа, наподобяваща дяволска глава. Пещерата се е получила от река, падаща под земята от 42 м височина, образувайки огромна зала, наречена Бучащата зала. Дължината и е 110 метра, ширината – 40 метра, а височината и достига до 35 метра. Това е най-голямата зала в Българските пещери след входната зала на Деветашката пещера – в нея може да се побере катедралата “Св. Александър Невски”. От входа е направена изкуствена галерия с дължина 150 метра, през която се достига до основата на водното течение. Оттук 301 стъпала нагоре извеждат покрай подземния водопад до повърхността. На близо 400 м от входа на “Дяволското гърло” водите на подземнотечащата река се губят в сифон-галерия. Дължината на сифона е повече от 150 м, а след него по 60-метрова галерия подземната река напуска пещерата и излиза отново на повърхността през пещера.
В тази пещера зимува най-голямата в България и на Балканите колония на пещерен дългокрил прилеп.
Дяволското гърло дава начало на различни легенди от времето на траките. Една от тях говори, че именно тук Орфей се спуска в подземното царство на Хадес, за да спаси любимата си – Евридика.
Пещерата е сред Стоте национални туристически обекта на Български туристически съюз.
Работно време – летен сезон: 8:00-18:00 ч. зимен сезон: със заявка, има печат, нощувки в хижа “Триградски скали”. Пещерата е електрифицирана, а стълбите, изкачващи се край бучащите води на подземния водопад, са обезопасени с бетонен парапет. Дължината на пещерата е 1 км, маршрута за туристи 350м. Температурата в пещерата е около +8°C.